TURNING 30! BUT IN L.A. ;)

Fark eder mi? Bizce eder. Çünkü şu daha çok aileyi ilgilendiren ilk üç, reşit ve tam ehliyetli (harfiyen) olunan 18 ve bir de psikolojik sınır diyebileceğimiz genç yetişkinlikten yetişkinliğe geçtiğimiz 30. yaş günleri semboliktir hayatımızda. Gerek hukuki, gerek toplumsal, gerekse de fizyolojik nedenlerle bu turning point’ler bazı kırılmaların ve dönüm noktalarının da başlangıcı kabul edilir. Örneğin, “18” ülkemizde otomobil ya da alkol kullanmaya fizyolojik ve yasal olarak da ehil olduğumuza işaret ederken; 30 daha ziyade yoksa evlilik ve düzenli bir iş, bu ikisi varsa da çocuk (1’se 2, 2’yse 3… bu böyle gider) ve işte yükselme gibi toplumsal, psikolojik ve fizyolojik nedenlerle (saçlarda baş gösteren ilk beyazlar, daha az hareket)  yaşantımıza yön veren ya da sorgulatan bir yaş olarak değerlendirilmektedir.

Konumuz 30 olduğuna göre öncesine boş vererek henüz 30 olmamış ancak çevresinde ve kendinde bunun etkilerini hisseden biri gözüyle Los Angeles’taki 30 yaş çıkarmamızı anlatmaya başlayabilirim 🙂

Sizlerin de bildiği üzere, açıldığı yıl olan 1912’den beri ABD film endüstrisine yön vermekte olan ve Orlando ile Los Angeles olmak üzere iki yerde faaliyet gösteren Universal Stüdyoları her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte olup; aynı zamanda Disneyland benzeri tema parklarını da ihtiva etmektedir. Los Angeles’taki stüdyoya yaptığımız ziyarete gelirsek, 

Los Angeles’taki günlerimizden birinde muhakkak uğramayı düşündüğümüz Universal Stüdyolarını Bestie’nin 30. yaş dönümüne denk getirerek, ridelardan, görsel şovlardan ve tabii gün ışığından bolca faydalanabilmek için erkenden ayrılıyoruz evden. 45 dakikalık sabah trafiğini saymazsak, aracımızı Jurrasic Park’a 🙂 park ederek gayet rahat bir şekilde ulaşıyoruz Universal Stüdyolarının merkezine.

20160125_105617
Hard Rock Cafe’nin önündeki dev gitar

Meşhur Universal küresinin önünde şımarıkça pozlar verdikten hemen sonra biletlerimizi alıyor ve Universal’deki gezimize film çekimlerinde kullanılan stüdyoların, dekorların ve çeşitli araçların tanıtıldığı bunlara ilaveten Universal tarafından çekilen Jaws, King Kong, Fast and Furious gibi filmlerle ünlü California depremine 3 boyutlu olarak şahitlik etmemizi sağlayan stüdyo turuyla başlıyoruz. Bestie’nin doğum günü benimse ilk ziyaretim olması sebebiyle yakamızda taşıdığımız kocaman rozetler sayesinde vagonlarla gezeceğimiz stüdyo alanı için öncelikliler girişinden alınıyoruz  sıraya ve tur rehberinin canlı; çok sevdiğim Jimmy Fallon’ın ise video anlatımıyla yola koyuluyoruz.Desperate Housewives, Psycho ve War of Worlds gibi filmlerle dizilerin yanı sıra çeşitli Western filmlerine de ev sahipliği yapmış setleri de gördüğümüz tur yaklaşık 1 saatimizi alıyor ve buna fazlasıyla değiyor.

İşte pek çok filmin çekildiği o sokaklardan görüntüler. Biz seyirci vagonuyla geçerken bir çekim anına da tanıklık ediyoruz 🙂

Yukarıda, Fast and Furious ve Geleceğe Dönüş başta olmak üzere çeşitli bilim kurgu ve aksiyon filmlerinden aşağıda ise Taş Devri’nden hatırlayacağınız ilkel araba modellerini görüyorsunuz.

Bunları sindirdikten sonra eğlencemize ridelarla devam ediyoruz. Simpsons, Mummy, Minnions, Transformers gibi pek çok filmin 3 boyutlu kahramanlarına roller coasterlarla eşlik edilen bu 5-10 dakikalık adrenalin dolu turlar için öncelikle midenizin sağlam olması gerektiğini vurguluyor ve çığlık çığlığa geçen ride maceralarına çeşitli efektlerin ve film hilelerinin anlatıldığı canlı ev görsel şovlarla devam ederek kapanışı da Water World filminin canlandırıldığı sete ziyaretle yapıyoruz.

Water World filminin çeşitli filmlerde rol alan oyuncularca canlandırıldığı setinden kareler… Maceraya canlı tanıklık etmek gerçekten de güzel bir tecrübeydi.

10.00-18.00 arası hizmet veren bu müthiş tema parkındaki keyfimizi hava kararmadan tamamlayarak evimizin yolunu tutuyoruz. Çünküüü evde yemek, pasta ve sürprizlerle taçlandırmamız gereken çok önemli bir tema daha bizi beklemekte! 

Happy 30! Birlikte daha nice yaşlara canım arkadaşım! Biz hep bugünkü gibi kalalım olur mu?

Son not: Beyaz bir sayfa mı? Yoksa rengarenk bir foto albümü mü? 

Ben tercihimi ikincisinden yana kullanmayı tercih edenlerdenim. Gelinlikte güzel, saçta ise kötü duran beyaz her ne kadar yeniliğin, saflığın ve umudun rengi olsa da ben en azından içinde gök kuşağı renklerini de barındıran sedefli versiyonunu alırdım 🙂 O sebeple yazının rengini “gök kuşağı skalası” olarak tercih ediyorum 

Reklamlar

TURNING 30! BUT IN L.A. ;)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s